Suriyeli Mülteciler ve Suriyelilerin Entegrasyonu Bölgesel Çalıştayına Davetlisiniz! You are invited to Regional Workshop On Syrian Refugees and Integration of Syrians

10-13 Şubat 2017 tarihlerinde Boğaziçi Üniversitesi Uçaksavar Kampüs Garanti Kültür Merkezi’nde düzenlenecek olan çalıştay herkese açık ve ücretsizdir. Konferans boyunca simültane Türkçe-İngilizce çeviri olacaktır.

Boğaziçi Üniversitesi Eğitim Politikaları Merkezi (BEPAM) ve Almanya Kassel Üniversitesi International Center for Development and Decent Work (ICDD) işbirliğiyle düzenlenecek olan “Suriyeli Mülteciler ve Suriyelilerin Entegrasyonu” adlı bölgesel çalıştayına gösterdiğiniz ilgiden dolayı teşekkür ederiz. Dinleyici olarak katılım için kontenjanımızı doldurmuş bulunmaktayız.

Türkiye’deki Suriyeli mülteciler ile katılımcı bir tartışma yapmayı amaçlayan çalıştayda özellikle Suriyeli mültecilerin işgücü piyasasına entegrasyonu, Suriyeli mültecilerin yaşama koşulları, sendikaların ve sivil toplum örgütlerinin mülteciler için daha iyi bir yaşam ve çalışma koşulları sağlama konusundaki rolü gibi konularda bir tartışma yürütülmesi hedeflenmektedir.
Program detayları için lütfen linke tıklayınız:

http://wp.me/p87PdD-1O

You are invited to the workshop that is titled as “Syrian Refugees and Integration of Syrians” will jointly hosted by the Bogazici University Centre for Educational Policy Studies (BEPAM) and the International Center for Development and Decent Work (ICDD).
The workshop to be held in Bogazici University Uçaksavar Campus Garanti Culture Center at 10-13 February 2017. It is free of charge. There will be a simultaneous Turkish-English translation during the workshop.

The workshop is aimed to have a participatory discussion on the Syrian refugees in Turkey particularly with regards to the issues of integration of Syrian refugees into the labour market, living conditions of Syrian refugees, and the role of trade unions and civil society organizations on providing decent and inclusive living and working conditions in Turkey.

We have reached to our limit for participation as a listener , thank you for your interest.
For the details on the program please follow the link:

http://wp.me/p87PdD-1O

Boğaziçi Üniversitesi Eğitim Politikaları Uygulama ve Araştırma Merkezi
Kassel Üniversitesi International Center for Development and Decent Work (ICDD)

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s