Regional Workshop: “Syrian Refugees and Integration of Syrians” / Bölgesel Çalıştay: “Suriyeli Mülteciler ve Suriyelilerin Entegrasyonu”

Global Labour University Alumni Network in Turkey’s first organized workshop that is titled as “Syrian Refugees and Integration of Syrians” jointly hosted by the Bogazici University Centre for Educational Policy Studies (BEPAM) and the International Center for Development and Decent Work (ICDD) on 10-13 February 2017, in the Bogazici University, Istanbul. The workshop funded by German Academic Exchange Service (DAAD).

The workshop is aimed to have a participatory discussion on the Syrian refugees in Turkey particularly with regards to the issues of integration of Syrian refugees into the labour market, living conditions of Syrian refugees, and the role of trade unions and civil society organizations on providing decent and inclusive living and working conditions in Turkey.

You can see the pictures from the workshop in below. You can see the detailed information about the programme in this link:  https://gluturkeyalumninetwork.wordpress.com/2017/01/29/suriyeli-multeciler-ve-suriyelerin-entegrasyonu-uzerine-bolgesel-calistay-programi/

Küresel Emek Üniversitesi Türkiye Mezunlar Ağı tarafından düzenlenen “Suriyeli Mülteciler ve Suriyelilerin Entegrasyonu” adlı bölgesel çalıştay, Boğaziçi Üniversitesi Eğitim Politikaları Merkezi (BEPAM) ev sahipliğinde ve Uluslararası Kalkınma ve İnsana Yakışır İş Merkezi (ICDD) desteği ile 10-13 Şubat 2017 tarihlerinde Boğaziçi Üniversitesi Kuzey Kampüsü’nde gerçekleşmiştir. Çalıştay Alman Akademik Değişim Servisi (DAAD) tarafından finanse edilmiştir.

Türkiye’deki Suriyeli mülteciler ile katılımcı bir tartışma yapmayı amaçlayan çalıştayda özellikle Suriyeli mültecilerin işgücü piyasasına entegrasyonu, Suriyeli mültecilerin yaşama koşulları, sendikaların ve sivil toplum örgütlerinin mülteciler için iyi ve kapsayıcı bir yaşam ve çalışma koşulları sağlama konusundaki rolü gibi konular yer almıştır.

Çalıştaydan görselleri aşağıda görebilirsiniz. Program hakkında detaylı bilgi için linke tıklayınız: https://gluturkeyalumninetwork.wordpress.com/2017/01/29/suriyeli-multeciler-ve-suriyelerin-entegrasyonu-uzerine-bolgesel-calistay-programi/

 

FIRST DAY/ BİRİNCİ GÜN

This slideshow requires JavaScript.

SECOND DAY/ İKİNCİ GÜN

This slideshow requires JavaScript.

LAST DAY/ SON GÜN

This slideshow requires JavaScript.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s